Providing you the best range of lfp 48v 200ah car battery, lfp 48v 300ah car battery, lfp 48v 200ah car battery pack, lfp 72v 200ah car battery pack, lfp 84v 600ah car battery and lfp 72v 300ah car battery with effective & timely delivery.







₹ 110000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Battery Capacity | 200 Ah |
| Warranty | 36 Months |
| Battery Brand | Lithium India |
| Battery Pack Voltage | 48 V |
| Features | Data Logging & Critical Alert |
| Casing | MS with Powder coated |






₹ 120000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Battery Capacity | 300 Ah |
| Warranty | 36 Months |
| Battery Brand | Lithium India |
| Battery Pack Voltage | 48 V |
| Features | Data Logging & Critical Alert |
| Casing | MS with Powder coated |






₹ 129841 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Battery Capacity | 200 Ah |
| Warranty | 60 Months |
| Country of Origin | Made in India |
| Battery Brand | Lithium India |
| Battery Pack Voltage | 48 V |
| Features | Data Logging & Critical Alert |
| Casing | MS with Powder coated |






₹ 220000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Battery Capacity | 200 Ah |
| Warranty | 36 Months |
| Battery Brand | Lithium India |
| Battery Pack Voltage | 72V |
| Features | Data Logging & Critical Alert |
| Casing | MS with Powder coated |






Get Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Battery Capacity | 600 Ah |
| Battery Voltage | 84 V |
| Warranty | 36 Months |
| Charging Current | 300 A (Max) |
| Battery Brand | Lithium India |
| Features | Data Logging & Critical Alert ( As Per As Requirement) |






Get Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Battery Capacity | 300 Ah |
| Warranty | 36 Months |
| Battery Brand | Lithium India |
| Battery Pack Voltage | 72 V |
| Features | Data Logging & Critical Alert |
| Casing | MS with Powder coated |






Get Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Battery Capacity | 400 Ah |
| Warranty | 36 Months |
| Battery Brand | Lithium India |
| Battery Pack Voltage | 72 V |
| Features | Data Logging & Critical Alert |
| Casing | MS with Powder coated |






Get Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Battery Capacity | 300 Ah |
| Warranty | 36 Months |
| Battery Brand | Lithium India |
| Battery Pack Voltage | 72 V |
| Features | Data Logging & Critical Alert |
| Casing | MS with Powder coated |






Get Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Battery Capacity | 500 Ah |
| Warranty | 3 Years |
| Country of Origin | Made in India |
| Battery Brand | Lithium India |
| Battery Pack Voltage | 48 V |
| Features | Data Logging & Critical Alert |
| Casing | MS with Powder coated |






₹ 259683 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Battery Capacity | 400 Ah |
| Battery Voltage | 48 V |
| Warranty | 3 Years |
| Battery Brand | Lithium India |
| Features | Data Logging & Critical Alert |
| Casing | MS with Powder coated |
| Material | ABS (Body) |
Shivani Satav (Sales Manager)
Lithium India
1st Floor, Office No. 106, B Wing, Opulent Central Park, Shewalewadi, Manjari, Pune - 412307, Maharashtra, India








