Providing you the best range of lfp 48v 300ah electric rickshaw battery, lfp 72v 200ah electric rickshaw battery, lfp 60v 200ah electric rickshaw battery, 60v 100ah electric rickshaw battery, 48v 200ah electric rickshaw battery and lfp 48v 100ah electric rickshaw battery with effective & timely delivery.






₹ 113000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Battery Voltage | 48V |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Warranty | 2 Year |
| Battery Capacity | 300 Ah |
| Battery Brand | Lithium India |
| Features | Data Logging & Critical Alert ( As Per As Requirement) |
| Cell | Prismatic Cells |
| Casing | MS with Powder coated |
We Manufactures Lithium ion & Lithium Ferro Phosphate Batterries from Range 12V To 180V in 12AH To 500AH With Standard and Customise Size.






₹ 134835 / PackGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Pack |
| Battery Capacity | 200 Ah |
| Battery Voltage | 72 V |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Warranty | 3 Year |
| Battery Brand | Lithium India |
| Features | Data Logging & Critical Alert |
| Casing | MS with Powder coated |





₹ 121726 / PackGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Pack |
| Battery Capacity | 200 Ah |
| Battery Voltage | 60V |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Warranty | 3 Year |
| Battery Brand | Lithium India |
| Features | Data Logging & Critical Alert |
| Casing | MS with Powder coated |
| Battery Pack Type | Lithium Ferro Phosphate |





₹ 60863 / PackGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Pack |
| Battery Capacity | 100 Ah |
| Battery Voltage | 60 Volts |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Warranty | 3 Year |
| Battery Brand | Lithium India |
| Features | Data Logging & Critical Alert |
| Casing | MS with Powder coated |





₹ 78550 / PackGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Pack |
| Battery Capacity | 200 Ah |
| Battery Voltage | 48V |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Warranty | 3 Year |
| Battery Brand | Lithium India |
| Features | Data Logging & Critical Alert |
| Casing | MS with Powder coated |





₹ 42396 / PackGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Pack |
| Battery Capacity | 100Ah |
| Battery Voltage | 48V |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Warranty | 3 Year |
| Battery Brand | Lithium India |
| Features | Data Logging & Critical Alert |
| Casing | MS with Powder coated |





₹ 67417 / PackGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Pack |
| Battery Capacity | 100Ah |
| Battery Voltage | 72 V |
| Battery Type | Lead Acid Battery |
| Warranty | 3 Year |
| Battery Brand | Lithium India |
| Features | Data Logging & Critical Alert |
| Casing | MS with Powder coated |






₹ 25000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Battery Capacity | 30 Ah |
| Battery Voltage | 60V |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Warranty | 2 Year |
| Country of Origin | Made in India |
| Battery Brand | Lithium India |
| Casing | MS with Powder coated |
| Features | Data Logging & Critical Alert |





₹ 26252 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Battery Capacity | 40 Ah |
| Battery Voltage | 48V |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Warranty | 2 Year |
| Country of Origin | Made in India |
| Battery Brand | Lithium India |
| Casing | MS with Powder coated |
| Features | Data Logging & Critical Alert |





₹ 43754 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Voltage | 72 V |
| Capacity | 45 Ah |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Warranty | 2 Year |
| Battery Brand | Lithium India |
| Casing | MS with Powder coated |
| Features | Data Logging & Critical Alert |
Shivani Satav (Sales Manager)
Lithium India
1st Floor, Office No. 106, B Wing, Opulent Central Park, Shewalewadi, Manjari, Pune - 412307, Maharashtra, India








