Prominent & Leading Manufacturer from Pune, we offer lfp 72v 100ah golf cart battery pack, lfp 60v 200ah golf cart battery pack, lfp 72v 300ah golf cart battery pack, lfp 48v 200ah golf cart battery pack, lfp 72v 200ah golf cart battery pack and lfp 60v 100ah golf cart battery.






₹ 67417 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Battery Capacity | 100Ah |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Warranty | 3 Year |
| Country of Origin | Made in India |
| Features | Data Logging & Critical Alert ( As Per As Requirement) |
| Battery Pack Type | Lithium Ferro Phosphate |
| Battery Brand | Lithium India |
| Battery Pack Voltage | 72 V |





₹ 121126 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Battery Capacity | 200 Ah |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Warranty | 3 Year |
| Voltage | 60 V |
| Type | Lithium Ferro Phosphate |
| Company | Lithium India |
| Features( As per As Requirement ) | Data Logging & Critical Alert |





₹ 202253 / PieceGet Latest Price
| Battery Capacity | 300 Ah |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Warranty | 3 Year |
| Battery Pack Type | Lithium Ferro Phosphate |
| Battery Brand | Lithium India |
| Battery Pack Voltage | 72 V |
| Features | Data Logging & Critical Alert ( As Per As Requirement) |





₹ 81411 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Battery Capacity | 200 Ah |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Warranty | 3 Year |
| Country of Origin | Made in India |
| Features | Data Logging & Critical Alert ( As Per As Requirement) |
| Battery Brand | Lithium India |
| Battery Pack Voltage | 48 V |





₹ 134835 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Battery Capacity | 200 Ah |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Warranty | 3 Year |
| Country of Origin | Made in India |
| Battery Pack Voltage | 72 V |
| Features | Data Logging & Critical Alert ( As Per As Requirement) |
| Battery Brand | Lithium India |





₹ 60853 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Battery Capacity | 100Ah |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Warranty | 3 Year |
| Voltage | 60 V |
| Material | ABS (Body) |
| Company | Lithium India |
| Features( As Per As Requirement) | Data Logging & Critical Alert |



₹ 45250 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Voltage | 48 V |
| Battery Capacity | 100Ah |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Warranty | 3 Years |
| Dimensions | Depends on Model |
| Operating Temperature Range | Charge 0 to 45 deg & Discharge -20 to 60 deg |
| Weight | Approx 45 kg |
| Brand | Lithium India |





₹ 182590 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Battery Capacity | 300 Ah |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Warranty | 3 Year |
| Country of Origin | Made in India |
| Battery Pack Voltage | 60 V |
| Battery Company | Lithium India |
| Features | Data Logging & Critical Alert ( As per As Requirement) |
| Weight | Approx 175 kg |
Shivani Satav (Sales Manager)
Lithium India
1st Floor, Office No. 106, B Wing, Opulent Central Park, Shewalewadi, Manjari, Pune - 412307, Maharashtra, India






