Prominent & Leading Manufacturer from Pune, we offer nmc 48v 24ah lithium battery pack, nmc 72v 42ah lithium battery pack, nmc 48v 36ah lithium battery pack, nmc 60v 36ah lithium battery pack, 60v 30ah lithium battery pack and nmc 72v 30ah lithium battery pack.


₹ 16129 / PieceGet Latest Price
| Voltage | 48 V |
| Cell used | BAK/Cham 3.7v 2500mAh |
| Charge current | 30A |
| Casing | Powder coated metal casing |
| Output wire | 6.00 sqmm |
| Connector | Anderson SB75X |
| Warranty | 3 years |
| Battery Capacity | 24 Ah |




₹ 30540 / PieceGet Latest Price
| Voltage | 72V |
| Battery Capacity | 42Ah |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| N Battery N Float Indicators N Warranty Card N MS fasteners | Yes |
| Usage/Application | Electric Vehicle |
| Charging Time | 5 Hour |
| Weight | 31 kg |
| Material | ABS (Body) |
| Features | Maintenance Free, Light Weight and Compact, Long Life, Environmental Friendly, Mechanical Shockproof |
| Battery Shape | Rectangular |

₹ 24192 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Voltage | 48V |
| Capacity | 36 Ah |
| Usage | for Vehicles |
| Warranty | 3 Years |
| Cell used | BAK/Cham 3.7v 2500mAh |
| Charge current | 30A |
| Discharge current | 60A |
| Casing | Powder coated metal casing |
| Output wire | 6.00 sqmm |
| Connector | Anderson SB75X |

₹ 30241 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Voltage | 60 V |
| Capacity | 36 Ah |
| Waranty | NMC-2yrs, LFP-3yrs |
| Cell used | BAK/Cham 3.7v 2500mAh |
| Discharge current | 60 A |
| Charge current | 30 A |
| Output wire | 6.00 sqmm |




₹ 25589 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Battery Capacity | 30 Ah |
| Usage/Application | Electric Vehicles |
| Warranty | NMC (Year), LFP (3 Year) |
| Battery Type | Lithium-Polymer |
| Weight | 12 kg |
| Voltage | 60 V |
| Material | ABS (Body) |
| Features | Maintenance Free, Light Weight and Compact, Long Life, Environmental Friendly, Mechanical Shockproof |
| Battery Shape | Rectangular |
| Size | 20.5 x 15 x 14 cm |

₹ 30240 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Voltage | 72 V |
| Capacity | 30 Ah |
| Waranty | NMC-2yrs, LFP-3yrs |
| Cell used | BAK/Cham 3.7v 2500mAh |
| Charge current | 30 A |
| Discharge current | 60 A |
| Casing | Powder coated metal casing |
| Output wire | 6.00 sqmm |
| Connector | Anderson SB75X |

₹ 20160 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Voltage | 48 V |
| Capacity | 30 Ah |
| Color | Green |
| Cell used | BAK/Cham 3.7V 2500mAh |
| Charge current | 30A |
| Discharge current | 60A |
| Casing | Powder coated metal casing |
| Output wire | 6.00 sqmm |
| Connector | Anderson SB75X |
| Warranty | 3 years |

₹ 28224 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Voltage | 48 V |
| Capacity | 42 Ah |
| Waranty | NMC-2yrs, LFP-3yrs |
| Cell used | BAK/Cham 3.7v 2500mAh |
| Charge current | 30 A |
| Casing | Powder coated metal casing |
| Output wire | 6.00 sqmm |

₹ 35280 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Voltage | 60 V |
| Capacity | 42 Ah |
| Waranty | NMC-2yrs, LFP-3yrs |
| Warranty | 3 years |
| Connector | Anderson SB75X |
| Casing | Powder coated metal casing |
| Discharge current | 60 A |

₹ 42336 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Voltage | 72 V |
| Capacity | 42 Ah |
| Country of Origin | Made in India |
| Cell used | BAK/Cham 3.7V 2500mAh |
| Charge current | 30 A |
| Discharge current | 60 A |
| Casing | Powder coated metal casing |
| Output wire | 6.00 sqmm |
| Connector | Anderson SB75X |
| Warranty | 3 Year |




₹ 38000 / PieceGet Latest Price
| Voltage | 72V |
| Battery Capacity | 45Ah |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Usage/Application | Electric Vehicle |
| Charging Time | 5 Hour |
| Warranty | NMC (2 Year), LFP (3 Year) |
| Weight | 31kg |
| Material | ABS (Body) |
| Features | Maintenance Free, Light Weight and Compact, Long Life, Environmental Friendly, Mechanical Shockproof |
| Battery Shape | Rectangular |



₹ 33600 / PieceGet Latest Price
| Battery Capacity | 36 Ah |
| Voltage | 72 V |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Usage/Application | Electric Vehicles |
| Warranty | NMC (Year), LFP (3 Year) |
| Weight | 31 kg |
| Material | ABS (Body) |
| Features | Maintenance Free, Light Weight and Compact, Long Life, Environmental Friendly, Mechanical Shockproof |
| Battery Shape | Rectangular |
| Size | 265 x 335 x 260 mm |



₹ 42000 / PieceGet Latest Price
| Voltage | 72V |
| Battery Capacity | 45Ah |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Usage/Application | Electric Vehicle |
| Warranty | NMC (2 Year), LFP (3 Year) |
| Weight | 31 kg |
| Material | ABS (Body) |
| Features | Maintenance Free, Light Weight and Compact, Long Life, Environmental Friendly, Mechanical Shockproof |
| Battery Shape | Rectangular |
| Size | 265 x 335 x 260 mm |



₹ 30190 / PieceGet Latest Price
| Battery Capacity | 36 Ah |
| Voltage | 60 V |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Usage/Application | Electric Vehicles |
| Warranty | NMC (Year), LFP (3 Year) |
| Weight | 12.5 kg |
| Material | ABS (Body) |
| Features | Maintenance Free, Light Weight and Compact, Long Life, Environmental Friendly, Mechanical Shockproof |
| Battery Shape | Rectangular |
| Size | 19.6 x 15 x 13 cm |

₹ 25201 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 30 Ah |
| Cell used | BakCham 3.7v 2500mAh |
| Charge current | 30 A |
| Discharge current | 60 A |
| Casing | Powder coated metal casing |
| Output wire | 6.00 sqmm |
| Warranty | 3 Year |
| Voltage | 60 V |

₹ 24193 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Voltage | 72 V |
| Capacity | 24 Ah |
| Waranty | NMC-2yrs, LFP-3yrs |
| Cell used | BAK/Cham 3.7V 2500mAh |
| Charge current | 30 A |
| Discharge current | 60 A |
| Casing | Powder coated metal casing |
| Output wire | 6.00 sqmm |
| Connector | Anderson SB75X |

₹ 42336 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Usage | for Vehicles |
| Weight | 20 Kg |
| Battery capacity | 42Ah |
| Waranty | NMC-2yrs, LFP-3yrs |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Color | Black |
| Rated Voltage | 72 V |

₹ 28224 / PieceGet Latest Price
| Voltage | 48V |
| Warranty | 3 years |
| Cell used | LFP 3.2v 6000mAh |
| Charge current | 30A |
| Discharge current | 60A |
| Casing | Powder coated metal casing |
| Output wire | 6.00 sqmm |
| Connector | Anderson SB75X |
| Battery Capacity | 42 Ah |

₹ 25200 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Voltage | 60V |
| Capacity | 30Ah |
| Cell used | LFP 3.2v 6000mAh |
| Charge current | 30A |
| Discharge current | 60A |
| Casing | Powder coated metal casing |
| Output wire | 6.00 sqmm |
| Connector | Anderson SB75X |
| Warranty | 3 Year |

₹ 30240 / PieceGet Latest Price
| Capacity | 30Ah |
| Warranty | 3 years |
| Cell used | LFP 3.2v 6000mAh |
| Charge current | 30A |
| Discharge current | 60A |
| Casing | Powder coated metal casing |
| Output wire | 6.00 sqmm |
| Connector | Anderson SB75X |
| Rated Voltage | 72 V |

₹ 20160 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Battery Capacity | 30 Ah |
| Battery Voltage | 48V |
| Battery Type | Lithium Phosphate |
| Usage | for Vehicles |
| Warranty | 3 Years |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Green |
| Material | ABS (Body) |

₹ 24192 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Battery Capacity | 36 Ah |
| Battery Voltage | 48V |
| Battery Type | Lithium Phosphate |
| Warranty | 3 Years |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Green |
| Usage/Application | Electric Vehicle |
| Material | ABS (Body) |

₹ 30240 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Voltage | 60V |
| Country of Origin | Made in India |
| Cell used | LFP 3.2V 6000mAh |
| Charge current | 30 A |
| Discharge current | 60 A |
| Casing | Powder coated metal casing |
| Output wire | Output wire : 6.00 sqmm |
| Connector | Anderson SB75X |
| Battery Capacity | 36 Ah |


₹ 37125 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Voltage | 48V |
| Usage | for Vehicles |
| Brand | Lithium India |
| Battery capacity | 42 Ah |
| Waranty | NMC-2yrs, LFP-3yrs |
| Color | Black |
| Shape | Rectangular |

₹ 20160 / PieceGet Latest Price
| Capacity | 24 Ah |
| Cell used | BAK/Cham 3.7V 2500mAh |
| Charge current | 30 A |
| Discharge current | 60 A |
| Casing | Powder coated metal casing |
| Output wire | 6.00 sqmm |
| Rated Voltage | 60 V |

₹ 24192 / PieceGet Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
| Warranty | 3 years |
| Cell used | LFP 3.2v 6000mAh |
| Charge current | 30A |
| Discharge current | 60A |
| Casing | Powder coated metal casing |
| Output wire | 6.00 sqmm |
| Battery Capacity | 24 Ah |
| Rated Voltage | 72 V |

₹ 36288 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Cell used | LFP 3.2v 6000mAh |
| Charge current | 30A |
| Discharge current | 60A |
| Casing | Powder coated metal casing |
| Output wire | 6.00 sqmm |
| Connector | Anderson SB75X |
| Warranty | 3 years |
| Battery Capacity | 36 Ah |
| Rated Voltage | 72 V |

₹ 37800 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Country of Origin | Made in India |
| Cell used | LFP 3.2V 6000mAh |
| Warranty | 3 years |
| Connector | Anderson SB75X |
| Output wire | 6.00 sqmm |
| Casing | Powder coated metal casing |
| Charge current | 30 A |
| Discharge current | 60 A |
| Battery Capacity | 42 Ah |
| Rated Voltage | 60 V |

₹ 32000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Country of Origin | Made in India |
| Warranty | 3 years |
| Battery Capacity | 36 Ah |
| Cell used | BAK/Cham 3.7v 2500mAh |
| Charge current | 30 A |
| Discharge current | 60 A |
| Casing | Powder coated metal casing |
| Output wire | 6.00 sqmm |
| Connector | Anderson SB75X |




₹ 42000 / PieceGet Latest Price
| Voltage | 72 V |
| Battery Capacity | 45 Ah |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Usage/Application | Electric Vehicle |
| Warranty | NMC (2 Year), LFP (3 Year) |
| Material | ABS (Body) |
| Battery Shape | Rectangular |
Shivani Satav (Sales Manager)
Lithium India
1st Floor, Office No. 106, B Wing, Opulent Central Park, Shewalewadi, Manjari, Pune - 412307, Maharashtra, India




























