Pioneers in the industry, we offer lfp 48v 100ah battery pack (inverter, solar, ess), lfp 48v 200ah battery pack (inverter, solar, ess), lfp 48v 300ah battery pack (inverter, solar, ess), 48v 80ah lithium ion battery, lfp 48v 500ah battery pack (inverter, solar, ess) and lfp 48v 400ah battery pack (inverter, solar, ess) from India.






₹ 45907 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 100 Ah |
| Voltage | 48 V |
| Warranty | 60 Months |
| Country of Origin | Made in India |
| Battery Brand | Lithium India |
| Casing | MS with Powder coated |
| Size & Shape | Vertical & Horizontal ( Customize) |




₹ 91815 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 200 Ah |
| Warranty | 60 Months |
| Voltage | 48 V |
| Battery Brand | Lithium India |
| Casing | MS with Powder coated |
| Material | ABS (Body) |




₹ 40000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 300 Ah |
| Warranty | 60 Months |
| Voltage | 48 V |
| Battery Brand | Lithium India |
| Casing | MS with Powder coated |
| Material | ABS (Body) |



₹ 46300 / PieceGet Latest Price
| Usage | for Vehicles |
| Country of Origin | Made in India |
| Battery Capacity | 80 Ah |
| Brand | Lithium India |
| Warranty | 2 Years |
| Rated Voltage | 48 V |
| Material | ABS (Body) |






₹ 50000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Warranty | 60 Months |
| Voltage | 48 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Battery Brand | Lithium India |
| Casing | MS with Powder Coated |
| Battery Pack Capacity | 500 Ah |
| Material | ABS (Body) |




₹ 45000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Warranty | 60 Months |
| Voltage | 48 V |
| Battery Brand | Lithium India |
| Casing | MS with Powder Coated |
| Battery Pack Capacity | 400 Ah |
| Material | ABS (Body) |


₹ 195000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 200 Ah |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Battery Voltage | 72 Volts |
| Warranty | 2 Year |
| Brand | Lithium India |
| Material | ABS (Body) |


₹ 220000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Capacity | 200 Ah |
| Voltage | 60 V |
| Warranty | 3 years |
| Shape | Prsimatic |
| Expected Life Cycle | 2500 |
| Country of Origin | Made in India |
Shivani Satav (Sales Manager)
Lithium India
1st Floor, Office No. 106, B Wing, Opulent Central Park, Shewalewadi, Manjari, Pune - 412307, Maharashtra, India






