Offering you a complete choice of products which include nmc 48v 30ah battery pack, nmc 72v 30ah battery pack, nmc 48v 36ah battery pack, nmc 72v 36ah battery pack, 72v 30ah nmc battery pack and lfp 48v 24ah lithium battery pack.







₹ 20418 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 30 Ah |
| Battery Brand | Lithium India |
| Casing | MS with Powder coated |
| Features | Data Logging & Critical Alert |
| Voltage | 48 V |
| Usage/Application | Electric Vehicles |





₹ 30627 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 30 Ah |
| Voltage | 72 V |
| Battery Brand | Lithium India |
| Casing | MS with Powder coated |
| Features | Data Logging & Critical Alert |
| Warranty | NMC (Year), LFP (3 Year) |
| Material | ABS (Body) |






₹ 23335 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 36 Ah |
| Voltage | 48 V |
| Battery Brand | Lithium India |
| Features | Data Logging & Critical Alert |
| Casing | MS with Powder Coated |
| Material | ABS (Body) |
| Warranty | NMC (Year), LFP (3 Year) |





₹ 35000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Voltage | 72 V |
| Capacity | 36 Ah |
| Battery Brand | Lithium India |
| Casing | MS with Powder Coated |
| Features | Data Logging & Critical Alert |
| Material | ABS (Body) |
| Usage/Application | Electric Vehicles |
| Warranty | NMC (Year), LFP (3 Year) |





₹ 30600 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 30 Ah |
| Voltage | 72 V |
| Shape | Cylindrical |
| Energy | 2.2 kW |
| Warranty | 2 years |
| Weight | 15 kg |
| Battery Brand | Lithium India |
| Material | ABS (Body) |

₹ 16128 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Voltage | 48V |
| Usage | for Vehicles |
| Battery capacity | 24 Ah |
| Waranty | NMC-2yrs, LFP-3yrs |
| Color | Green |
| Battery Type | Lithium Phosphate |
| Warranty | 3 Years |
| Brand Name | Lithium India |




₹ 32815 / PieceGet Latest Price
| Capacity | 40 Ah |
| Voltage | 60 V |
| Battery Brand | Lithium India |
| Usage/Application | Electric Vehicles |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Warranty | NMC (Year), LFP (3 Year) |
| Material | ABS (Body) |








₹ 39378 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Voltage | 72 V |
| Battery Brand | Lithium India |
| Casing | MS with Powder coated |
| Features | Data Logging & Critical Alert |
| Warranty | NMC (Year), LFP (3 Year) |
| Usage/Application | Electric Vehicles |
| Battery Capacity | 40 Ah |




₹ 21000 / PieceGet Latest Price
| Voltage | 48 V |
| Capacity | 36 Ah |
| Material | ABS (Body) |
| Battery Brand | Lithium India |
| Usage/Application | Electric Vehicles |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Warranty | NMC (Year), LFP (3 Year) |
Shivani Satav (Sales Manager)
Lithium India
1st Floor, Office No. 106, B Wing, Opulent Central Park, Shewalewadi, Manjari, Pune - 412307, Maharashtra, India







