Our range of products include 72v 45ah lithium iron phosphate battery.



₹ 42000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Voltage | 72V |
| Battery Capacity | 45Ah |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Usage/Application | Electric Vehicle |
| Weight | 7.5 kg |
| Material | ABS (Body) |
| Battery Shape | Rectangular |
| Size | 20.5 x 15 x 14 cm |
Shivani Satav (Sales Manager)
Lithium India
1st Floor, Office No. 106, B Wing, Opulent Central Park, Shewalewadi, Manjari, Pune - 412307, Maharashtra, India